بازدید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان از مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک

بازدید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان از مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان از مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان، دکتر ایرانمش به همراه همکاران واحد استانی از مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک بازدید و با رئیس و کارکنان این مرکز دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار سرکار خانم اسدی رئیس این مرکز به ارائه گزارش از فعالیتها و اقدامات انجام شده در حوزه های مختلف پرداخت.

خانم اسدی گفت: در مرکز رشد خوشه های فناوری مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک 24 واحد فناور مستقر هستند که تا کنون دو پروژه کارآفرینی آبیاری زیر سطحی و تولید تیرچه صنعتی با روش های نوین به مرحله تجاری سازی رسیده است.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک از ساخت مسکن کارکنان خبر داد گفت: با همت هیأت موسس این مرکز 78 واحد مسکونی برای اساتید و کارکنان این مرکز ساخته شده است که بسیاری از همکاران در این خانه ها ساکن شده اند.

خانم اسدی ادامه داد: در این مرکز تاکنون 2700 دانشجو فارغ التحصیل شده اند و این مرکز در حال حاضر 500 دانشجو در 7 رشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته و 8 رشته در مقطع کاردانی دارد.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک ادامه داد: با توجه به حضور دکتر فرح بخش مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان در این مرکز از ایشان درخواست حمایت از مرکز رشد خوشه فناوری فیروزه با سابقه 7 ساله را داشتند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان گفت: خوشبختانه استقبال بیش از حد ظرفیت متقاضیان نشان دهنده حرکت صحیح دانشگاه در این مسیر بوده است. نظام آموزش عالی کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌‌دهد حدود 70درصد نظام آموزشی این کشورها به آموزش‌های مهارتی با هدف تربیت تکنسین‌ اختصاص دارد و صرفا” 30 درصد نظام آموزشی در مسیر تولید علم و دانش حرکت می‌کند.

دکتر ایرانمنش ادامه داد: سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی ایران بسیار کمتر از کشورهای توسعه‌یافته یا درحال توسعه است. طبق قانون برنامه ششم توسعه باید۳۰ درصد آموزشهای کشور مهارتی شوند که در حال حاضر ۱۴ درصد این برنامه محقق شده و دولت سیزدهم به دنبال اجرای این قانون با کمک دانشگاه جامع علمی کاربردی است.

وی افزود: بند ب ماده 11 قانون جهش تولید بستر مناسبی برای همکاری دانشگاه با صنایع می باشد. بر اساس این قانون هزینه های انجام شده جهت تحقیق و توسعه با تایید مراجع ذیصلاح میتواند به عنوان هزینه های مالیاتی واحد تولیدی، صنعتی منظور شود و به مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک پیشنهاد میکنم با توجه به وجود مس خاتون آباد شهربابک و معادن فیروزه در این شهرستان، از این ظرفیت بهره ببرند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان ادامه داد: استفاده از تسهیلات تبصره 18 قانون را فرصت مناسبی برای واحد های فناور مستقر در مراکز رشد خوشه فناوری دانست که نمونه آن مرکز رشد خوشه های فناوری فیروزه است.

ضمنا”  جلسه پرسش و پاسخ با مدرسان مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک برگزار شد.

گفتنی است مراسم کلنگ زنی پردیس استقرار واحد های فناور مرکز رشد شهربابک با حضور دکتر ایرانمش، دکتر فرحبخش مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان، مهندس نبی زاده مدیرعامل و عضو هیأت موسس مرکز آموزش علمی کاربردی شهربابک و همکاران واحد استانی انجام شد.